"BEZDOMOVCI"

MartinPovysil
Kontaktovat uživatele:

"BEZDOMOVCI"

Příspěvekod MartinPovysil » 09 led 2015 09:19

Vážení zastupitelé, občané,
včera jsem se dozvěděl, že místní skupince osob po celé dny a noci posedávajících u autobusové zastávky "U Hasičárny", která však ani místní příslušnost nemá, neboť zde nemají trvalé bydliště (pokud se tedy v uplynulém roce nenašla dobrá duše z MÚ, která by je zapsala zde k trvalému pobytu), bylo poskytnuto ubytování v objektu po paní Novákové (vedle Domu seniorů).
Této informaci jsem zprvu nevěřil, ovšem byla mi sdělena z více stran a abych řekl pravdu, tak jsem tímto krokem šokován. Navíc jsem si sám potvrdil, že určitá individua se v objektu nachází, osobně jsem je viděl z objektu vylézat.
Prosím o vyjádření, co toto má znamenat???
Město z tohoto objektu tvoří ubytovnu či squat???
Dovolím si jen připomenout, že taková individua se v podmínkách, kde se daří a je jim poskytnuta střecha nad hlavou, teplo a potrava (v tomto případě chlast) neuvěřitelně rychle množí, za pár dnů jich tu mohou být také desítky.
A pro případ, že by některý čtenář měl mylnou představu o tom, jací jsou to chudáci a jak to mají v životě těžké, uvádím, že zmíněná individua se do této situace dostala jen a jen vlastní vinou, nestalo se jim žádné neštěstí, pouze je pro ně výhodnější parazitovat na ostatních, nepracovat a příležitostně krást, což zase vím z vlastní zkušenosti, kdy mi přesně tato individua na přelomu ledna a února 2014 vykradla sklad s nářadím a odnesla si nářadí v hodnotě 60.000,- Kč, které následně prodala za pár stovek, ovšem to už je jaksi na další příspěvek.
Naposledy upravil(a) MartinPovysil dne 20 led 2015 14:10, celkem upraveno 1 x.
Martin Povýšil

clar

Re: "BEZDOMOVCI"

Příspěvekod clar » 09 led 2015 20:10

To je celkem téma. Azylové domy jsou ürčitě ušlechtilá věc, ale měla by tomu předcházet nějaká diskuze. Nevím, který ze zmíněných něco ukradl a jestli vůbec. Ale rozhodně není rozumné jim poskytovat nocleh zrovna v blízkosti školy a domu pro seniory. V městech se snaží dostat bezdomovce mimo centrum...

santy

Příspěvekod santy » 10 led 2015 07:17

Souhlasím s panem Povýšilem. U nás ve firmě se byli optat jestli nemáme zájem o nějaké věci na prodej (startovací kabely,vrtačku) Těžko řict kde to vzali. Možná jim je někdo donesl do "jejich" autobusové zastávky,kterou obsadili hned po jejim postavení :/ Každopadně si myslim že k u nás ve firme už se neukážou..

mtesa

Příspěvekod mtesa » 10 led 2015 12:41

MartinPovysil píše:kdy mi přesně tato individua na přelomu ledna a února 2014 vykradla sklad s nářadím a odnesla si nářadí v hodnotě 60.000,- Kč, které následně prodala za pár stovek, ovšem to už je jaksi na další příspěvek.

Jaký trest za to ti pánové dostali?

Petra Pecková

Příspěvekod Petra Pecková » 10 led 2015 16:26

Dobrý den všem, ahoj Martine.
Ano, po důkladném zvážení v minulém týdnu, kdy byly mrazy, jsem v pondělí 5.1. ráno (sněžilo a byly -2 °C) rozhodla o poskytnutí přístřeší pro dva bezdomovce – Bohouše Canince a Jaroslava Szutu. Především jsou to totiž lidské bytosti, které mají jméno, ačkoliv jsou na okraji společnosti, alkoholici, bez pracovních návyků (pravidelnost, zodpovědnost, atd…). To nás ale neopravňuje k tomu, aby umrzli. Od středy se naštěstí oteplilo, dnes je 14 stupňů, ale na konci ledna má být opět velký mráz a zařízení, které bychom otvírali v návaznosti na rtuti v teploměru, nemáme.

Takže co město poskytlo a za jakých okolností a podmínek:
V domě po paní Novákové, který je v šíleném stavu (viz. foto) v Jiráskově ulici, jim bylo na základě smlouvy poskytnuto přístřeší v bytové jednotce v tomto domě (pokud se o nějakém bytě dá tedy vůbec hovořit) na dobu 3 měsíců – do začátku dubna.
Podmínek, které musí splnit, je několik. Jsou opět zakotveny ve smlouvě (uvádím ty nejpodstatnější):
1. V domě budou bydlet jen oni dva – Bohouš Caninec a Jaroslav Szuta a jejich pes.
2. Nebudou do domu chodit žádné další návštěvy.
3. V domě nebudou rozdělávat oheň.
4. Dům budou udržovat a starat se o něj.
5. Budou pracovat pro město - uklízet chodníky, zametat, natírat, dělat drobné údržbářské a zednické práce za 60 Kč na hodinu, minimálně 4 hodiny denně (každý den se budou hlásit na radnici, dostanou úkoly, které zkontrolujeme).
6. Nebudou se poflakovat po městě, sedět v zastávce, obtěžovat děti žebráním a směnným obchodem (to bohužel nejvíc dělá pan Kripner, který ovšem není bezdomovec)
7. Zlikvidují svůj igelitový přístřešek, kde teď bydleli - v úvozu u bývalého Halašáku
(u Sportovní ulice.)
8. Budou platit za přístřeší 500 Kč na osobu na měsíc a budou si platit elektřinu.
9. Poplatky jim budou strhávány z jejich mzdy. Ta jim bude hrazena až po odvedení práce.
10. Poruší nějakou podmínku – končí.

Dům je opravdu v dezolátním stavu, bývalá majitelka v něm bydlela s mnoha kočkami, město od doby jejího úmrtí dům dosud nevyklidilo, protože se tam kdokoliv obával vstoupit. Před vánocemi proběhla demolice části stodoly, jejíž zeď zhrozila zřícením na domov seniorů. Dům samotný je stabilní a do střechy neteče, nicméně do budoucna bude jistě také určen k demolici.

V úterý ráno byl přistaven k domu kontejner, pánové dům do pátku zcela vyklidili. Pan Jirsa z Mnichovky jim věnoval nepotřebnou rozkládací sedací soupravu na spaní. Od lidí mají i peřiny, nabídli jsme jim oblečení i obuv v případě potřeby.

Ano, máte pravdu, nejsou místní, tedy z Mnichovic. A nikdo je zde k trvalému pobytu nenahlásil a ani to neuděláme. Jen pro zajímavost máme hlášeno na městském úřadu několik desítek lidí, kteří nemají trvalý pobyt a tak jsou hlášeni ze zákona na adrese městského úřadu.
Bohouš Caninec je z Příbrami a v Mnichovicích je 10 let. Jaroslav Szuta je z Žirovnice a je zde asi 4 roky. Pan Szuta doklady nemá, pomůžeme mu je vyřídit, požádali jsme o opis jeho rodného listu a občanský průkaz v místě jeho pobytu.
Nevím, zda někdo ukradl nářadí za 60 tisíc a zda to byli oni a pokud ano, proč nebyli odsouzeni. Pokud vím, mají oba dluhy, protože neplatí sociální a zdravotní. Další věci prověřím s policií.

V pátek, při namátkové kontrole, byli oba zcela střízliví a pracovali. Příští pátek to může být zcela jinak. Nejsem naivní. Pomocnou ruku jsme podali, bude na nich, zda pomoc využijí nebo promarní.

Pak tady máme ještě další „bezdomovce“, tedy spíše bludné existence, které více či méně domov mají. Pana Kripnera, Bejstu a Stěhuleho. Jsou z Mnichovic, mají zatím kde bydlet, mají zde příbuzné. Ale jinak mají jistě s pány Bohoušem a Jaroslavem mnohé společné.

Situace, kdy např. za deště sedí tito lidé v autobusové zastávce a děti čekající na autobus domů ze školy, stojí vedle zastávky a moknou, štve každého. Každý chce, aby se to nějak řešilo. Kdo mi dá návod, jak to nejlépe řešit, budu ráda. Zatím jednoduché a účinné řešení nikdo nevymyslel.
Podle mého názoru je řešení dvojí - buď snaha pomoci nebo represe. Každopádně by ale na samotném začátku měla být právě snaha pomoci, i když to může být snaha k ničemu.

Budeme se snažit najít i odbornou pomoc, protože vrátit člověka z ulice (kam se dostal jistě ve většině případů jen vlastní vinou) do mainstreamové společnosti, není jednoduché. Bez odborné pomoci nějaké neziskové organizace, zaměřené na tuto problematiku, se pravděpodobně neobejdeme.
Přesto místní vědí, že zde byli v minulosti ještě dva další lidé, kteří na tom byli úplně stejně. Dnes pracují a jsou zcela začleněni do normální společnosti. Jde to. Ale chtít musí především onen člověk sám.

Petra Pecková - starostka
Přílohy
4.JPG
4.JPG (90.05 KiB) Zobrazeno 8663 x
3.JPG
3.JPG (84 KiB) Zobrazeno 8663 x
2.JPG
2.JPG (51.3 KiB) Zobrazeno 8663 x
1.JPG
1.JPG (53.29 KiB) Zobrazeno 8663 x
obrazek 19.JPG
obrazek 19.JPG (105.82 KiB) Zobrazeno 8663 x
obrazek 10.JPG
obrazek 10.JPG (118.91 KiB) Zobrazeno 8663 x
obrazek 6.JPG
obrazek 6.JPG (138.17 KiB) Zobrazeno 8663 x
obrazek 5.JPG
obrazek 5.JPG (125.7 KiB) Zobrazeno 8663 x

MartinPovysil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MartinPovysil » 10 led 2015 18:56

mtesa píše:
MartinPovysil píše:kdy mi přesně tato individua na přelomu ledna a února 2014 vykradla sklad s nářadím a odnesla si nářadí v hodnotě 60.000,- Kč, které následně prodala za pár stovek, ovšem to už je jaksi na další příspěvek.

Jaký trest za to ti pánové dostali?

Krom toho, ze jsem pana Canince upozornil, ze pokud ho uvidim na svem pozemku, vlastnorucne mu prerazim nohy, tak zadny. Ani jsem to po porade s pravnim zastupcem nehlasil, naradi by mi nikdo uz nevratil a akorat bych stravil spoustu casu na Policii, ktera by nejspis stejne pripad odlozila.
Od toho upozorneni jsem ho vsak ani v blizkosti pozemku nevidel a verte, ze tam byval castym navstevnikem.
Martin Povýšil

MartinPovysil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MartinPovysil » 10 led 2015 19:59

Petra Pecková píše:Dobrý den všem, ahoj Martine.
Ano, po důkladném zvážení v minulém týdnu, kdy byly mrazy, jsem v pondělí 5.1. ráno (sněžilo a byly -2 °C) rozhodla o poskytnutí přístřeší pro dva bezdomovce – Bohouše Canince a Jaroslava Szutu. Především jsou to totiž lidské bytosti, které mají jméno, ačkoliv jsou na okraji společnosti, alkoholici, bez pracovních návyků (pravidelnost, zodpovědnost, atd…). To nás ale neopravňuje k tomu, aby umrzli. Od středy se naštěstí oteplilo, dnes je 14 stupňů, ale na konci ledna má být opět velký mráz a zařízení, které bychom otvírali v návaznosti na rtuti v teploměru, nemáme.

Takže co město poskytlo a za jakých okolností a podmínek:
V domě po paní Novákové, který je v šíleném stavu (viz. foto) v Jiráskově ulici, jim bylo na základě smlouvy poskytnuto přístřeší v bytové jednotce v tomto domě (pokud se o nějakém bytě dá tedy vůbec hovořit) na dobu 3 měsíců – do začátku dubna.
Podmínek, které musí splnit, je několik. Jsou opět zakotveny ve smlouvě (uvádím ty nejpodstatnější):
1. V domě budou bydlet jen oni dva – Bohouš Caninec a Jaroslav Szuta a jejich pes.
2. Nebudou do domu chodit žádné další návštěvy.
3. V domě nebudou rozdělávat oheň.
4. Dům budou udržovat a starat se o něj.
5. Budou pracovat pro město - uklízet chodníky, zametat, natírat, dělat drobné údržbářské a zednické práce za 60 Kč na hodinu, minimálně 4 hodiny denně (každý den se budou hlásit na radnici, dostanou úkoly, které zkontrolujeme).
6. Nebudou se poflakovat po městě, sedět v zastávce, obtěžovat děti žebráním a směnným obchodem (to bohužel nejvíc dělá pan Kripner, který ovšem není bezdomovec)
7. Zlikvidují svůj igelitový přístřešek, kde teď bydleli - v úvozu u bývalého Halašáku
(u Sportovní ulice.)
8. Budou platit za přístřeší 500 Kč na osobu na měsíc a budou si platit elektřinu.
9. Poplatky jim budou strhávány z jejich mzdy. Ta jim bude hrazena až po odvedení práce.
10. Poruší nějakou podmínku – končí.

Dům je opravdu v dezolátním stavu, bývalá majitelka v něm bydlela s mnoha kočkami, město od doby jejího úmrtí dům dosud nevyklidilo, protože se tam kdokoliv obával vstoupit. Před vánocemi proběhla demolice části stodoly, jejíž zeď zhrozila zřícením na domov seniorů. Dům samotný je stabilní a do střechy neteče, nicméně do budoucna bude jistě také určen k demolici.

V úterý ráno byl přistaven k domu kontejner, pánové dům do pátku zcela vyklidili. Pan Jirsa z Mnichovky jim věnoval nepotřebnou rozkládací sedací soupravu na spaní. Od lidí mají i peřiny, nabídli jsme jim oblečení i obuv v případě potřeby.

Ano, máte pravdu, nejsou místní, tedy z Mnichovic. A nikdo je zde k trvalému pobytu nenahlásil a ani to neuděláme. Jen pro zajímavost máme hlášeno na městském úřadu několik desítek lidí, kteří nemají trvalý pobyt a tak jsou hlášeni ze zákona na adrese městského úřadu.
Bohouš Caninec je z Příbrami a v Mnichovicích je 10 let. Jaroslav Szuta je z Žirovnice a je zde asi 4 roky. Pan Szuta doklady nemá, pomůžeme mu je vyřídit, požádali jsme o opis jeho rodného listu a občanský průkaz v místě jeho pobytu.
Nevím, zda někdo ukradl nářadí za 60 tisíc a zda to byli oni a pokud ano, proč nebyli odsouzeni. Pokud vím, mají oba dluhy, protože neplatí sociální a zdravotní. Další věci prověřím s policií.

V pátek, při namátkové kontrole, byli oba zcela střízliví a pracovali. Příští pátek to může být zcela jinak. Nejsem naivní. Pomocnou ruku jsme podali, bude na nich, zda pomoc využijí nebo promarní.

Pak tady máme ještě další „bezdomovce“, tedy spíše bludné existence, které více či méně domov mají. Pana Kripnera, Bejstu a Stěhuleho. Jsou z Mnichovic, mají zatím kde bydlet, mají zde příbuzné. Ale jinak mají jistě s pány Bohoušem a Jaroslavem mnohé společné.

Situace, kdy např. za deště sedí tito lidé v autobusové zastávce a děti čekající na autobus domů ze školy, stojí vedle zastávky a moknou, štve každého. Každý chce, aby se to nějak řešilo. Kdo mi dá návod, jak to nejlépe řešit, budu ráda. Zatím jednoduché a účinné řešení nikdo nevymyslel.
Podle mého názoru je řešení dvojí - buď snaha pomoci nebo represe. Každopádně by ale na samotném začátku měla být právě snaha pomoci, i když to může být snaha k ničemu.

Budeme se snažit najít i odbornou pomoc, protože vrátit člověka z ulice (kam se dostal jistě ve většině případů jen vlastní vinou) do mainstreamové společnosti, není jednoduché. Bez odborné pomoci nějaké neziskové organizace, zaměřené na tuto problematiku, se pravděpodobně neobejdeme.
Přesto místní vědí, že zde byli v minulosti ještě dva další lidé, kteří na tom byli úplně stejně. Dnes pracují a jsou zcela začleněni do normální společnosti. Jde to. Ale chtít musí především onen člověk sám.

Petra Pecková - starostka

Petro,
dekuji za velmi obsahle vysvetleni problemu, ktery vypada strasne hezky napsany a zrejme pusobi na nekoho, kdo tyto problemy vidi pouze z dalky aniz by se ho tykaly, jako velmi skvely a humanni pristup k lidskemu utrpeni. Ja se vsak neubranim pocitu, ze tento popis situace je naprosta ukazka populismu a mozna i snaha zakryt dle meho nazoru pravy duvod teto "pomoci" a to uklidit zminene pany z oci verejnosti z autobusove zastavky do rozpadleho domu v ulici, ktera je mimo oci verejnosti. Podotykam, ze je to vsak muj pocit, duvody jsou treba opravdu uslechtile. Koneckoncu od toho je tohle diskusni forum. Osobne mam s problematikou velmi bohate zkusenosti a nikomu bych takove nepral, ale mozna i z toho duvodu, se k tomu stavim, jak se stavim. Pro nekoho to muze vyznit az extremne asocialne, ovsem nemam sebemensi problem podat pomocnou ruku potrebnym, temi pro me vsak nejsou lide, kteri ze sve vlastni vule nepracuji a delaji bordel a ostudu. Pana Canince znam osobne dlouhou dobu, po urcitou dobu pro me i obcas pracoval, dokonce jsem mu na konci roku 2012 nabidl pracovni pomer, ovsem uz tehdy neplatil najem v objektu, kde bydlel (a vim primo od nej, ze ho klidne mohl platit formou pomocnych praci - pracovat se mu vsak nezamlouvalo), veskere penize prolil chrtanem a nakonec vzhledem k jeho nespolehlivosti a oblibe pozivani alkoholu kdykoli byla moznost, jsem svou nabidku odvolal a veskerou svou snahu pomoci obratil jinam, nekam, kde je to opravdu potreba a bude to mit nejaky smysl. Druhy pan se v Mnichovicich v zadnem pripade nenachazi 4 roky, osobne bych tipoval max. 2, ovsem to je jaksi vedlejsi a nedulezite. Kazdopadne je otazkou, kdyz uz MU dela socialni politiku, zda neni ferovejsi pomoci svobodnym matkam, rodinam s detmi, invalidnim obcanum a hlavne obcanum Mnichovic? Proc venovat cas a starosti lidem z Pribrami, lidem, kteri si z vlastni vule a po mnoho, mnoho let nehradi zakonne poplatky, parazituji na ostatnich a kradou. Nekdo vyse uvedl, ze zda kradou je otazkou? Polozim tedy jinou otazku. Z cehou zijou, kdyz nekradou? Vzdyt nepracuji. Kde berou na alkohol a cigarety?
Smerujme svou pomoc spis nekam, kde nase usili ponese plody.
Sam jsem zvedav, jak dlouho vase podminky splni, uz podminka 4 hod prace denne je pro ne nesplnitelna a co vubec budou delat? Bordel (nepořádek) z takoveho domu vynosi 2 lide za 1 den, co dalsi dny? Nikde jsem je nevidel neco delat a v dome pobyvaji uz tedy temer tyden? No, nevim, nevim, co mají v naplni prace.
Naposledy upravil(a) MartinPovysil dne 11 led 2015 02:02, celkem upraveno 1 x.
Martin Povýšil

koule
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod koule » 10 led 2015 21:27

Nejsem občan trvale žijící v Mnichovicích... nicméně do Mnichovic jezdím od narození a tudíž mi není jedno co se tu děje...
Zcela souhlasím s názorem Martina Povýšila... ať co se týká "zaopatření" dvou obyvatel domu po pí. Novákové, tak i s reakcí na vyjádření paní starostky. V tom vidím spíše velkou dávku populismu... třeba se pletu a rozhodnutí to bylo správné, ale upřímně - nevěřím tomu... spíš se obávám toho, že ve velmi krátké době, bude počet obyvatel v uvedeném domě podstatně vyšší... ono pomáhat je hezké, ale je třeba mít k tomu odpovídající podmínky...

Klára Kabátová

Příspěvekod Klára Kabátová » 10 led 2015 21:41

Vážený pane Povýšile,
rozumím tomu, co píšete, a chápu vaše obavy.
Jsem ale naprosto přesvědčena, že lidem v nouzi se pomáhat má. A to i s ohledem, že existenční linka, jež mnohdy odděluje ty šťastnější z nás od osudu lidí na okraji, může být docela tenká. Bezdomovectví se jistě řadí mezi asociální společenské jevy, jež se ale vyskytovaly a budou vyskytovat vždy. Neodvažovala bych se paušalizovat tento problém tak, že si za něj bezdomoví mohou pouze sami. V životě se může ledacos zvrtnout a naše jistoty se pak snadno zhroutí. A často se jedná o sociální dědičnost, kdy už na počátku nefunguje rodina.
Pakliže jste měl podezření (nebo je to průkazné?), že jeden z těch pánů u vás ve firmě kradl, proč jste to opravdu nenahlásil policii? Zdá se mi dokonce, že by vězení pro něj mohlo být jakýmsi azylem, protože přečkat mráz ve starém stanu s minimálním vybavením představuje jízdenku do horších míst.
Těm pánům byla poskytnuta ruina (tam by jen těžko bydlely svobodné matky s dětmi, případně invalidé a podobní, jak to zmiňujete). Dostali šanci, která pro ně v zime znamená téměř záchranu života. Problémem asi bude, že pijí, ale zase se jich zastanu, já kdybych celý den měla sedět u stanu, tak bych asi taky pila. Musí to fakt být deprimující. A tak bych jim i odpustila posedávání na veřejné zastávce, která pro ně znamená jediné místo, kam se kromě stanu mohou uchýlit. Myslím taky, že ke kriminálnímu chování teď mají méně sklonů, než kdyby zůstali ve stanu.
Jinak já jsem se s pány bezdomovci seznámila tak, že jsem šla někdy v létě běhat a oni stáli pod našim domem u rybníka v Podhorkách a ukázali mi přepusť rybníka, kam spadly dvě malé kačenky, které potom zachránili. Což bylo až dojemné.
Pánům jsem na Štědrý den a potom na Nový rok donesla jídlo. Překvapilo mne, že mezi nimi kvete přátelství, protože jsem jídlo dala jednomu a ten se šel hned rozdělit s tím druhým. Samozřejmě jsou v žalostném stavu, takže normální zařazení do společnosti by bez zásahu nějaké instituce vůbec nebylo možné. Taky si stěžovali, že nějakému pánovi (uvedli jméno, jež tu nezvěžejňuji) položili novou střechu a že jim za to slíbil 3 tisíce, které jim pak nedal. Jejich informace se samozřejmě musí dělit dvěma, ale jsou to lidské bytosti a mají city - když jsem jim přála krásné Vánoce, tak jeden z nich plakal. Navíc se mi líbí, že umí zdravit. Alespoň mě, když procházím kolem zastávky cestou z práce, zdraví vždy již zdálky.
A já jsem navíc hrozně ráda, že existují mezi námi lidé, kteří nezištně pomáhají (jídlem, nábytkem, oblečením), kterým ještě neokorala srdce a dokáží projevit solidaritu s potřebnými, i když si to možná ti obdarovaní ani nezaslouží, ale pořád jsou na tom mnohem, mnohem hůř než kdokoli z nás.
Myslím, že si snad pánové uvědomují, že dostali šanci a budou se podle toho chovat. Pokud ne, budou mít smůlu.
Hezký večer přeji.
Klára Kabátová

Klára Kabátová

Příspěvekod Klára Kabátová » 10 led 2015 23:13

Dobrý večer,

ještě vzkaz pro "Kouli". Prosím, pokud chcete diskutovat, nemohl/a byste se podepsat? Váš příspěvek je zcela nerelevantní, pokud nedokážete to zásadní: stát si za ním svým jménem. Zažili jsme v poslední předvolební kampani různé anonymní hanopisy a byla bych velice ráda, aby k diskusi docházelo v otevřeném a zcela transparentním prostředí. Vyloženě se mi nelíbí, když jen tak někdo něco plácne a jaksi se zapomene podepsat.
Děkuji za pochopení.
Klára Kabátová

MartinPovysil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MartinPovysil » 11 led 2015 03:00

Vážená paní Kabátová,
bohužel jste má slova ani trochu nepochopila a už vůbec ne mé případné obavy - abych řekl pravdu, obavy žádné nemám.
V žádném případě uvedený problém napaušalizuji, zaobírám se pouze výše uvedenými lidmi a naopak jsem již v úvodu uvedl jasnou zmínku o tom, že jsou lidé, kteří se do situace "bez domova" dostanou ne vlastní vinou (nemoc, neštěstí, či je někdo připraví o střechu nad hlavou - toho je zajisté spousta) a těm je třeba případně pomoci.
Co se týče Vašeho názoru na přečkání mrazu v kriminálu jako jakéhosi návodu, věřte, že s tím se v žádném případě neztotožňuji, zkuste si představit, jak by po Vašem doporučení vypadala společnost? Jak by se na to tvářili ti, kterým by bylo něco zcizeno???
Nikde jsem nenavrhoval, aby zmíněné místo bylo poskytnuto jako azyl svobodným matkám, invalidům a podobným, ani v tomto jste má slova nepochopila. Byla myšlena tak, že by se energie, čas a případné finanční prostředky měly spíše poskytnout těmto skupinám, nikoli je nechat bydlet v domě, který by jim mohl téměř kdykoli spadnout na hlavu.
To, že pijí, není důsledkem toho, že žijí ve stanu, pili už dávno předtím, než si ten stan postavili, tak nějak přemýšlím, komu asi chybí?. Také piju (na rovinu, kdo občas ne???), a věřte nebo ne, to že se napiju alkoholu neznamená, že bych neplnil své zákonné povinnosti, otravoval děti u zastávky autobusu, apod.
Demokratické zřízení tohoto státu má totiž tu úžasnou vlastnost, že si každý de facto může dělat co chce, říkat, co chce, ovšem nesmí (neměl by) porušovat zákon.
Chápu, že Vás dojal příběh o nemocném kačátku, sám se také často dojmu nad podobnými osudy.
Ovšem také se na druhou stranu dokážu rozčílit nad tím, jak lze plýtvat veřejnými financemi na nesmyslné věci.
A v neposlední řadě, srdce okoralé nemám, mé srdce je otevřené smysluplné pomoci a ne jen srdce, nemám sebemenší problém poskytnout potřebným lidem oblečení, jídlo, nábytek, případně i finanční pomoc, sehnat práci.
Žádná z těchto reakcí se však nezaobírá pro mě osobně stěžejní otázkou a to je "Proč se MÚ Mnichovice stará o občany jiných měst???" "Neměl by se spíš zajímat o vlastní???"

Budete-li mít jakékoli osobní poznatky, případně osobní otázky, velmi rád si s Vámi dám někde kafe a budu se snažit zodpovědět Vaše otázky, vysvětlit svůj postoj - těžko to lze shrnout do pár vět.
Kontakt na mě myslím naleznete jak zde, tak případně kdekoli si vzpomenete.
Martin Povýšil

koule
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod koule » 11 led 2015 07:56

No paní Kabátová myslím, ze diskusní forum není od toho, abych vam tady sdeloval svoje soukrome udaje. Nemam k tomu jediny důvod.
Vas pribeh o dvou kacatkach je opravdu moc pekny a chce se mi z neho uplne plakat, ale to je tak všechno co k tomu muhu rici. Jestli dotycni, které zde uvadite, pozdravi kolemjdouci ci nikoli je asi zbytecne rozebirat... snad každy v teto spolecnosti byl vychovavan tak, ze je slusnost pozdravit a na pozdrav se ma odpovědět... i když kolikrat je to opravdu problém, nedokazu si moc predstvit ze jdu v Praze po ulici a každého bych pozdravil......
Nikoho tu neurazim, jen jsem napsal názor na věc, a ze se s M.Povysilem stotoznuji a nevidim jediny důvod, proc bych tady mel psat nejake sve udaje. Nejspis moc nechapete co jsou diskusni fora na siti. Je bezne vystupovat pod nickem (ctete prezdivkou) - jak je zcela evidentní i v této diskusi 8-) Jestli je pro vas můj prispevek nerelevantni, tak ho nereste a ani se nezdržujte tim ho komentovat. Diky koule M.K.
P.S.: predvolebni stvanice mne opravdu nezajímala. Jak jsem uvedl - nejsem obcan Mnichovic, tudíž jsem zde volit nemohl a do "zakulisnich bojů" skutecne nevidim.

Klára Kabátová

Příspěvekod Klára Kabátová » 11 led 2015 09:34

Pane Povýšile,
zdravím Vás a děkuji Vám za noční reakci.
Ti dva bezdomovci sice nejsou přímo z Mnichovic, ale žijí tady, přičemž jeden již docela dlouho. Myslím, že proto je taky na MU, aby se problémem (jak se shodneme, je to problém) zabýval. A celkově bych řekla, že to není žádný kalkul (natož populistický, protože naopak přináší jen kritiku), ale že Petra Pecková má laskavé srdce a její podstatou je, že se snaží lidem pomáhat. Uchopila problém po lidské a praktické stránce a našla jim domeček, který stejně asi bude v budoucnu stržen, ale nyní poslouží. Dala jim jasná pravidla. MU by neměl nic doplácet, jelikož nic neinvestuje. Všechno se děje dobrovolnou pomocí.
Já jsem pořád přesvědčena (možná je to blud), ale že k tradici evropské společnosti patří i tolerance a péče o chudé a potřebné. A jak jsem i psala, výsledky mohou být ošemetné, ale právě právě tenhle přístup zaručuje pluralitu a demokracii (i když bývá právě někdy zneužita) a to nás formuje (porovnejte to s krutostmi, jež přináší despotické netolerantní systémy po světě, nyní třeba na Blízkém východě).
Riziko, že z ubytování bezdomovců bude nakonec velký průšvih, není zase tak hrozné, a myslím, že bylo dostáto hlavnímu, a to že bylo postaráno o lidské bytosti v značné nouzi.
Když jsem pánům bezdomovcům o Vánocích nesla jídlo, vzala jsem schválně s sebou svého 14ti letého syna, aby viděl, že k životu patologické asociální věci prostě patří. A taky aby viděl, že z pozice zakotvených a relativně bohatých občanů máme povinnost toto nepřehlížet a poskytnout pomoc, byť je vlastně symbolická (jídlo a spacák).
Určitě bych si s vámi o daném problému popovídala, budete-li chtít. Telefonní číslo mi můžete zaslat na klamahom@seznam.cz.
Mějte se hezky.
Klára Kabátová

MartinPovysil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MartinPovysil » 11 led 2015 10:33

Holt na to máme naprosto odlišný názor, co člověk, to pohled na věc.
Vám je jich líto, zřejmě to bude značně ovlivněno tím, že jste je viděla jednou, dvakrát u rybníka za dojemné situace. Já je vídám (vídal) každý den, jak somrujou od dětí peníze, aby měli na cigarety a chlast. Možná by se na to Váš syn také díval jinak, kdyby kolem nich musel dennodenně chodit do školy a oni by ho obtěžovali. Ano, péče o chudé a lidi v nouzi potřebná zajisté je, já však tyto dva pány za chudé a potřebné nepokládám.
V žádném případě to není nějaký atak na Petru Pecková, na jednu stranu ji chápu, jen jsem chtěl vyvolat debatu o něčem, na co mám diametrálně odlišný názor, než například ona či Vy (a řekl bych, že ho mám zejména proto, že s tím mám bohaté zkušenosti). Čas ukáže, jak se situace vyvine. A že MÚ nic nedoplácí? Když už pominu čas a energii, tak z něčeho se jim tedy platí "mzda". Ale za co? Vyklizení zmíněného domu zabere 2 lidem 1 pracovní den, takže pokud mají smlouvu, že musí pracovat pro MÚ 4 hodiny, tak mají vyklizeno za dva dny, začli dejme tomu 6.1., konec 7.1. A co tedy dělají teď? Jaké se jim ukládají práce? Uklízet sníh, udržovat čistotu? Za to jsou snad placeny Veřejné Služby, ne? A nevidím nikde ani živáčka.
Nevím, že by na Blízkém východě byli krutí vůči bezdomovcům, tam mají myslím jiné starosti.
Také se mějte hezky.
S pozdravem
Naposledy upravil(a) MartinPovysil dne 19 led 2015 14:28, celkem upraveno 2 x.
Martin Povýšil

Santorcl

Příspěvekod Santorcl » 11 led 2015 12:46

Dobrý den všem, musím reagovat na některá slova paní starostky, a to zejména na nařčení pana Klipnera, že je on největším dodavatelem směnného ochodu. Určitě se nikterak nezastávám pana Klipnera, který je bezpochyby nenapravitelný zloděj (ale náš) ale za dobu existence
našeho obchodu, nepřinesl žádné kradené zboží, které bych měl od něj koupit. Maximálně si přišel půjčit peníze které vždy vrátil. Pana Bohouše jsem tam měl několikrát s kradeným zbožím s nabídkou odkupu. Trvalo to chvíli,než jsem mu vysvětlil, že nejsme žádný bazar a i kdyby jsme byli tak od něj nikdy nic nekoupím. Nehledě na to, že jsme museli po každé jeho návštěvě několik desítek minut větrat obchod!!
Vím, že všude kde Bohouš bydlel byl vyhozen pro naprosté vybydlení jím obývaného bytu a samozřejmě neplacení nájmu. ( to zde kde jsou nyní ubytovaní zřejmě nehrozí )
Podle mého názoru zachraňujeme někoho, kdo o to ani nestojí a je celkem jisté, že se to vše v brzké době ukáže.
Santorcl Vladimír

Petra Pecková

Příspěvekod Petra Pecková » 11 led 2015 21:25

Dobrý podvečer,
dovolte mi reakci:
Kazdopadne je otazkou, kdyz uz MU dela socialni politiku, zda neni ferovejsi pomoci svobodnym matkam, rodinam s detmi, invalidnim obcanum a hlavne obcanum Mnichovic?"
Město Mnichovice sociální politiku dělá dost dlouhou dobu. Jen se o tom možná nepíše. Máme několik "klientů", jejichž je město opatrovníkem, zajišťuje administrativní věci, tyto lidi zastupuje, stará se o výplatu důchodu atd... Jedná se o osoby, u kterých soud rozhodl, že nejsou svéprávné. Možná byste je na ulici ani nepoznali. Vypadají zcela normálně. Rovněž se staráme o svobodné matky, rodiny s dětmi, pokud jsou v nouzi. Jedné rodině jsme poskytli před dvěma lety byt nižší kategorie v jediném bytovém domě, který město má, já jsem jí věnovala vybavení dětského pokoje - nábytek z domova, paní tajemnice vybavení kuchyně, další lidé dali zdarma pračku. Město uvolnilo 10 tisíc korun ze sociálního fondu a jela jsem koupit matrace a palandy pro děti. Rodina platí nájemné a funguje. Čas tím trávený jsme tehdy opravdu nepočítaly já, ani paní tajemnice. Pracovní doba jaksi v tomto povolání neplatí.
"Dům, který se někomu zřítí na hlavu"
Ne, neměl by se zřítit na hlavu, část stodoly, která padala, je odbourána. Samotný dům je staticky v pořádku, jen je nevhodný k případné rekonstrukci. Je nutná rovněž sanace pozemku. Stavební komise a zastupitelstvo bude projednávat, co s domem dál. Zatím se demolice neřeší, protože to něco stojí, ale bylo by vhodné, aby město využití pozemku do budoucna řešilo a pozemek nezůstával ladem. 0
"Město vynaložilo peníze...."
Zatím město žádné peníze nevynaložilo. Kromě přistavení kontejneru a odvoz komunálního odpadu z domu (domu v majetku města, takže nepořádek byl města). Nastoupit mají do práce v pondělí. Z hodinové mzdy 60Kč na hodinu se jim bude odečítávat poplatek za přístřeší 500Kč měsíčně + elektřina (již jsem psala). Provádět by měly takové práce, které veřejné služby běžně neprovádějí, i když souhlasím, že by možná do budoucna měly. Navíc VS mají jednoho člověka pod stav. Pokud bude sněžit, budou pomáhat zejména s odklízením sněhu na chodnících.
"Z čeho žijí, když nemakají?"
Konkrétně v pátek byl Bohouš na melouchu u jedné mnichovické seniorky, jejíž jméno nechci uvádět. Práci dokončil.

Jinak ze strany základní školy bylo podáno v minulosti několik podnětů k řešení této problematiky. Musím říci, že co se týče "směnného obchodu" se žáky z vyšších ročníků, mnohem více stížností je na pana Kripnera. Poměrně nedávno byl také natočen kamerou u jednoho soukromého domu, jak si odváží železnou traverzu, která měla být druhý den použita v domě. Traverza skončila až v Popovicích ve sběrně. Jeho ale bráníte, protože je jaksi "náš". To je snad dojemnější než kačenky.

Ano, třeba to nevyjde. Třeba pracovat nebudou, jsou alkoholici a pokud nevyřeší tento problém, je na socializaci malá šance. Pracovní návyky dlouhodobě nezaměstnaní lidé ztrácejí a je těžké je znovu získat a zařadit se. Přesto nechceme, aby tu posedávali, možná kradli, jak tvrdíte a obtěžovali děti a veřejnost somrováním.
Všech Vašich názorů si nesmírně vážím, protože konstruktivní kritika je vždycky ku prospěchu věci. Takže poraďte: Co s nimi ???? Buďte konkrétní. Popište to technicky. Navrhněte řešení. Jen upozorňuji: Řešení, které je zákonné.
Hezký večer, Petra Pecková - starostka

MartinPovysil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MartinPovysil » 12 led 2015 08:19

Děkuji za vyčerpávající odpovědi, už myslím je zbytečné dále argumentovat, to bychom si zde přehazovali míček ze strany na stranu.
Jen k dvěma, třem odpovědím, pokusím se stručně.
Zatím město žádné peníze nevynaložilo. Kromě přistavení kontejneru a odvoz komunálního odpadu z domu (domu v majetku města, takže nepořádek byl města). Nastoupit mají do práce v pondělí. Z hodinové mzdy 60Kč na hodinu se jim bude odečítávat poplatek za přístřeší 500Kč měsíčně + elektřina (již jsem psala). Provádět by měly takové práce, které veřejné služby běžně neprovádějí, i když souhlasím, že by možná do budoucna měly. Navíc VS mají jednoho člověka pod stav. Pokud bude sněžit, budou pomáhat zejména s odklízením sněhu na chodnících.
Nechci se hádat, zda peníze město nějaké už vynaložilo, či ne, například si tam nějak asi musí topit a dřevem ze skříní tam asi netopí, tohle nechme stranou. Ovšem hodinová mzda 60 Kč? Není to tak dávno (tipuji cca měsíc, max dva), kdy mi známý říkal, že jednomu z těchto pánů nabízel 100,- Kč/hod, zda by mu s něčím nešel pomoci (ne na hodinu, nýbrž na několik dní) a ten mu řekl, že za stovku se zvedat nebude. Takže asi tedy změnil názor.

Bohouš byl v pátek na melouchu
Ovšem z čeho žijí? Jeden den za několik měsíců těžko pokryje sice nuzné, ovšem životní náklady (zejména když kouří a pijí). Nikdo mi nevymluví, že aby přežili, musejí krást.

K panu Kripnerovi.
Sám s ním mám neblahé zkušenosti, také mi několikrát něco ukradl, dokonce párkrát i tak blbě, že byl viděn. Je to kleptoman a já vím, že když mi zmizí koloběžka, zajdu se podívat k němu a vezmu si ji zpět. S mírnou nadsázkou však patří ke koloritu města a já ho beru jako "obecní atrakci". To v žádném případě však neznamená, že bych se ho zastával, ani pan Santorcl se ho ve svém příspěvku nezastával. Jak psal on, je jaksi náš. Znám ho od svého dětství, když mi něco ukradne, chvíli se na něj zlobím, byly i doby, kdy sem se zlobil o trochu více, ale naštvanost po chvíli přejde.

Na závěr. Pokud se Ti to Petro s těmito pány podaří, tak budu první, kdo smekne klobouk.

Hezký den
Martin Povýšil

urbankova

Příspěvekod urbankova » 15 led 2015 18:12

Dobrý den,
pozorně jsem si četla všechny vaše diskusní články na téma "bezdomovectví". Plně souhlasím s naší starostkou paní Peckovou. Také není třeba jí napadat, že se stará o bezdomovce. Dnes 15,1,2015 jsem ty "děsivé" bezdomovce viděla, jak uklízí nepořádek za zastávkou u Šibeničního vrchu. Nasbírali myslím šest velkých pytlů a nějaké vyhozené pneumatiky. Tím, že jim paní starostka poskytla střechu nad hlavou a možnost si vydělat nějaké peníze, posunula je o krok blíž k začlenění mezi nás ostatní. Je to opravdu už jen na nich, zda o tuto pomoc stojí a této vzácné příležitosti využijí.
Bezdomovectví popisují už jako "potulku a žebrání" třeba pánové Kosmas a Dalimil ve svých kronikách. Žebrali a spali v lesích i žebraví mniši. Dokonce se o tomto fenoménu zmiňuje i Sokratés. První republika byla podobných týpků plná , i ( dnes vip třída - herců a umělců) za první republiky byla třída, která se živila hrou na flašinet tancem a divadlem a po večerech kradli slepice.
Odvykli jsme si na tyto lidi za komunizmu, kdo neměl práci, seděl za katrem a nebo měl velké problémy. Práci měl každý a kdo neměl kde bydlet, dostal automaticky ubytovnu příslušného podniku.
Dnes máme demokracii a tak se tato demokracie projeví i tak, že kdo se ocitne na ulici, přijde o práci, začne se točit v bludném kruhu až zůstane na dně.
I náš stát, který rozkradli chytří darebáci je vlastně bezdomovec a žebrák. Ve všech médiích slyšíme, že stát na nic nemá peníze. Státní organizace žebrají od nás peníze pro potřebné,opuštěné děti , staré a invalidní lidi, vybírají na památky......a zkuste něco chtít po státu....
Myslím si, že pokud dostaneme bezdomovce z ulic tím, že jim nabídneme pomocnou ruku, věřím, že i krádeží a opilců na lavičkách
se zbavíme.
Měli bychom být tady v Mnichovicích rádi, že tu nemáme cikány a muslimy, ze kterých jde opravdu strach. Vím, o čem mluvím, dostávám se i do měst, kde se lidé i bezdomovci bojí o svůj život.....

Zkusme našim "bezďákům" dát šanci a přiležitost začit znovu a přestat se navážet do naší starostky. Podědila úřad, který se jí fakt nedá závidět a pokud bude chtít dát Mnichovice trochu do pořádku, bude potřebovat spoustu podpory.
Urbánková

Urbánková

MartinPovysil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MartinPovysil » 19 led 2015 14:26

Vážená paní Urbánková,
dovolte abych zareagoval na Váš příspěvek, i když jsem to prvotně v úmyslu neměl.
Pokud jste články četla pozorně, jak uvádíte, nerozumím, kde jste se dočetla o jakémkoli napadání paní starostky. Nevkládejte prosím do mých vět naprosto odlišný smysl, než věty mají a Vám osobně přeji, abyste se v budoucnu bát nemusela. I já bych tak rád žil na ostrově Utopia, ovšem nežijeme.
Vaše rasistické narážky nemají sebemenší spojitost s uvedeným problémem a já osobně mám mnohem větší strach na ulici z lidí, kteří na dálku vypadají, že bychom od nich chytli nějakou nemoc (a proto se od nich zdržuji v bezpečné vzdálenosti), než z lidí, kteří mají jinou barvu kůže či jiné náboženské vyznání, to nakažlivé není.
Nedávno jsem byl ve Štrasburku a i tam jsem měl větší strach z bezdomovců, než například z Arabů. Mimochodem, bezdomovců tam bylo, tipoval bych necelé 1%, kdežto těch Vámi nenáviděných muslimů možná i více než polovina. Tam byste asi strachy ani nevytáhla paty z baráku.
Zároveň si myslím, že historická srovnávání jsou naprosto zbytečná, je naprosto jiná doba a už připomínání komunismu je podobné, jako připomínat pravěk.
A opravdu již naposledy uvádím (a bylo paní starostkou potvrzeno), že uvedení dva pánové nejsou obyvateli Mnichovic, tudíž název "Naši bezďáci" je klamný.
Je krásné, že pánové uklízejí nepořádek u zastávek autobusu, to je však činnost, za kterou od Města Mnichovice dostávají prostředky z rozpočtu Veřejné Služby. A to jsou peníze i z části Vaše, moje, ostatních občanů Mnichovic...

Hezký den,
Martin Povýšil

urbankova

Příspěvekod urbankova » 19 led 2015 17:36

Milý pane Povýšile,
buďte rád, že nemám čas se s vámi dohadovat, jste ještě zlejší člověk , než by mně vůbec napadlo. Jezděte si třeba kam chcete, ale pokud nechápete smysl toho, co vám paní starostka chtěla říct a potažmo ještě trochu zjednodušeně já, tak jste pěkný asociál . A tak ještě jednou !!! a pouze pro vás.....Pokud ty, jak vy říkáte ,cizí bezdomovce, paní starostka, neubytuje, tak ti lidé se nemají kde umýt,(třeba aby jste od nich nic nemohl chytit)...pokud chtějí bydlet, je třeba jim dát nějakou práci, aby si mohli ze svého zaplatit alespoň spotřebované energie. Pokud jim něco zbyde, mohou se obléci do lepších šatů, tím pádem už nebudou mít čas ani potřebu vysedávat na náměstí, budou umytí a přestanou smrdět. Začnou vypadat tak jako vy a nebo já, pustí je do hospody na jídlo... Pokud budete mít ale stále strach o své zdraví, doporučuji roušku přes ústa a ještě pokapat voňavkou....výsledek je zaručen. Co se týká těch krádeží ? Doporučuji kamerový systém a nebo se můžete poradit s naším sousedem panem Halaškou, ten má barák obestavěný fotopastmi...... a bohaté zkušenosti.
Všem lidumilům zdar
Urbánková

edoras
Administrátor

Příspěvekod edoras » 19 led 2015 20:30

Vážení diskutující, dovoluji si připomenout pravidla diskuse, nacházející se na této adrese. http://phpbb.mnichovice.info/app.php/rules

Zvlášť upozorňuji na tyto body:

Co je zakázáno

Vkládání vulgárních příspěvků, napadání a urážení ostatních účastníků diskuze, pomluvy, obscénnosti. #
Propagace národnostní, rasové, náboženské či jiné nesnášenlivosti nebo diskriminace určité skupiny právě kvůli příslušnosti k národu, rase nebo náboženství. #

Správce diskuze je oprávněn

Zakázat přístup nebo zrušit profil uživatele v případě, že tento výrazným způsobem nebo opakovaně poruší pravidla diskuzního fóra. #
Vstupovat do diskuzí (včetně uzavřených diskuzních skupin) a moderovat diskuzi. #
Pokud by diskuze jako celek porušovala stanovená pravidla diskuzí, je redakce oprávněna diskuzi zamknout jen pro čtení nebo zcela odstranit. #

Děkuji, že budete respektovat pravidla diskusního fóra.
Jiří Mareš
Administrátor

Klára Kabátová

Příspěvekod Klára Kabátová » 19 led 2015 21:54

Vážená paní Urbánková,

i já se domnívám, že Váš příspěvek obsahuje množství velice nepřiměřených pasáží, jež jsou na hraně šovinismu a za hranou rasismu. Vaše soudy jsou jednoznačné bez jakékoli tolerance k názorům jiných a tudíž považuji Váš způsob argumentace za nebezpečný, byť obhajujete stejnou věc, za níž jsem se zasazovala i já.

Klára Kabátová

Zpět na